NGC 2048

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2048


Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 h 35 m 55,4 s
Деклинација - 69° 38' 58"
Податоци од набљудување
Вид на објект емисиона маглина со ѕвезда
Морфолошки вид EN+*
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 24 септември 1826
Други ознаки ESO 56-*N166, in LMC

NGC 2048 е емисиона маглина со ѕвезда во соѕвездието Златна Рипка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2048 се споменува и како ESO 56-*N166, in LMC.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 септември 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 9 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2048 е од видот EN+*.[1] NGC 2048 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 h 35 m 55,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 69° 38' 58".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2048 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 445; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9166.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]