Прејди на содржината

NGC 2122

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2122

{{{опис}}}

Соѕвездие Маса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 48 м 52,6 с
Деклинација - 70° 4' 12"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL+EN
Привиден сјај
(видлив)
10,4
Физички податоци
Привидни димензии 4,5' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 3 август 1826
Други ознаки ESO 57-EN41

NGC 2122расеано ѕвездено јато во соѕвездието Маса, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2122 се споменува и како ESO 57-EN41.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 август 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2122 е од видот OCL+EN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,4 m.[2] NGC 2122 има само една позната привидна димензија, која изнесува 4,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 48 м 52,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 70° 4' 12".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2122 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 445; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9167.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]