Ени Џамп Канон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ени Џамп Канон
Annie Jump Cannon
Ени Џамп Канон во 1922
Роден(а)11 декември 1863(1863-12-11)
Довер, Делавер, САД[1]
Починал(а)13 април 1941(1941-04-13) (возр. 77)
Кембриџ, Масачусетс, САД
НационалностАмериканско
ОбразованиеКолеџ Велсли, Колеџ Весли (Академија Вилмингтон), Колеџ Редклиф
Познат поЅвездена класификација
Влијание одСара Францис Витинг, американска физичарка и астроном
Поважни наградиМедал „Хенри Дрејпер“ (1931)

Ени Џамп Канонамерикански астроном позната според создавањето на ѕвездената класификација. Тоа бил прв сериозен чекор да се класифицираат голем број ѕвезди по нивната температура.

Животопис[уреди | уреди извор]

Ени е родена во Довер во САД. Била најстара од трите сестри. Татко ѝ Вилсон се занимавал со градење бродови, а нејзината мајка Мери била домаќинка. Таа ја научила Ени за соѕвездијата. Ени патела од грозници, заради што подоцна во текот на животот го изгубила слухот. Таа никогаш немала сопруг и деца.

Ени била студент, а посебно ѝ одела математиката. Во 1808 година повикана е во колеџот во Масачусетс каде што студирала физика и астрономија. Во 1884 година дипломирала и се вратила во својата куќа во Делавер. Ени исто така се занимавала со фотографии. Во 1892 година тргнала на пат во Европа со цел да фотографира разни сцени, кога се вратила во САД нејзините најубави фотографии биле објавени во разни списанија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Reynolds, p. 18