Проксима Кентаур

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001400000014ч &1000000000000002900000029м &1000000000042948700000042,9487с, −&1000000000000006200000062° &1000000000000004000000040′ &1000000000004614100000046,141″

Проксима Кентаур

Проксима Кентаур снимен од „Хабл
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Кентаур
Ректасцензија 14ч 29м &1000000000429485300000042,94853с[1]
Деклинација −62° 40′ &1000000000046163100000046,1631″[1]
Прив. величина (V) 11.13[2]
Особености
Спектрален тип M6Ve[3]
Привидна ѕвездена величина (J) 5,357 ± 0,023[4]
U−B Боен показател 1,26[2]
B−V Боен показател 1,82[2]
Променлив тип UV Кит („болскотна ѕвезда“)[5]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−22.4 ± 0.5[3] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −3775,75[1] млс/г
Дек.: 765,54[1] млс/г
Паралакса (π)768.13 ± 1.04[6] млс
Оддалеченост4,246 ± 0,006 сг
(1,302 ± 0,002 пс)
Апсолутна величина (MV)15,60[7]
Податоци
Маса0.123 ± 0.006[8] M
Полупречник0.141 ± 0.007[9] R
Површ. грав. (log g)5.20 ± 0.3[8]
Сјајност (болометричка)0.0017[10] L
Сјајност (виизуелна, LV)0,00005 L
Температура3.042 ± 117[8] K
Вртење83,5 дена[11]
Вртежна брзина (v sin i)< 0.09[3] км/с
Старост4,85[12] Гг.
Други ознаки
Alpha Centauri C, CCDM J14396-6050C, GCTP 3278.00, GJ 551, HIP 70890, LFT 1110, LHS 49, LPM 526, LTT 5721, NLTT 37460, V645 Centauri[13]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

Проксима Кентаур(и)ѕвезда која се наоѓа во соѕвездието Кентаур. Таа е најблиска ѕвезда до нашето Сонце[14]. Оддалечена од Земјата 4,28 светлосни години. Се наоѓа во тројниот ѕвезден систем Алфа Кентаур. Алфа Кентаур, иако троен систем се гледа како сјајна ѕвезда, најсјајна во соѕвездието Кентаур кое се наоѓа на јужното небо. Не се забележува од територијата на Македонија. Проксима Кентаур е најмалиот член на тројниот систем, и е оддалечена околу 10 000 астрономски единици од центарот на тој систем. Припаѓа на класата црвени џуџиња, и е со пречник околу една седмина од пречникот на Сонцето, а додека нејзината маса е околу осмина од масата на Сонцето. Густината на Проксима Кентаур е околу 40 пати поголема од сончевата. Иако мала ѕвезда, поради нејзината голема близина, често е цел на астрономски набљудувања.

Проксима Кентаур е откриена во 1915 година во ЈАР од страна на Роберт Инес.

Проксима Кентаур b[уреди | уреди извор]

На 24 август 2016 г. во животопогодниот појас околу ѕвездата е откриена планетата Проксима Кентаур b. Со оддалеченост од 4,2 светлосни години (1,3 парсеци или 40 трилиони км) ова е најблиската вонсончева планета нашиот Сончев Систем и веројатно најблиската планета погодна за живот.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Van Leeuwen, F. (2007). „Validation of the new Hipparcos reduction“. Astronomy and Astrophysics. 474 (2): 653–664. arXiv:0708.1752. Bibcode:2007A&A...474..653V. doi:10.1051/0004-6361:20078357.
 2. 2,0 2,1 2,2 Jao, Wei-Chun; Henry, Todd J.; Subasavage, John P.; Winters, Jennifer G.; Gies, Douglas R.; Riedel, Adric R.; Ianna, Philip A. (2014). „The Solar neighborhood. XXXI. Discovery of an unusual red+white dwarf binary at ∼25 pc via astrometry and UV imaging“. The Astronomical Journal. 147 (1): 21. arXiv:1310.4746. Bibcode:2014AJ....147...21J. doi:10.1088/0004-6256/147/1/21. ISSN 0004-6256.
 3. 3,0 3,1 3,2 Torres, C. A. O.; и др. (December 2006). „Search for associations containing young stars (SACY). I. Sample and searching method“. Astronomy and Astrophysics. 460 (3): 695–708. arXiv:astro-ph/0609258. Bibcode:2006A&A...460..695T. doi:10.1051/0004-6361:20065602.
 4. Cutri, R. M.; Skrutskie, M. F.; Van Dyk, S.; Beichman, C. A.; Carpenter, J. M.; Chester, T.; Cambresy, L.; Evans, T.; Fowler, J.; Gizis, J.; Howard, E.; Huchra, J.; Jarrett, T.; Kopan, E. L.; Kirkpatrick, J. D.; Light, R. M.; Marsh, K. A.; McCallon, H.; Schneider, S.; Stiening, R.; Sykes, M.; Weinberg, M.; Wheaton, W. A.; Wheelock, S.; Zacarias, N. (2003). „VizieR online data catalog: 2MASS all-sky catalog of point sources (Cutri+ 2003)“. VizieR on-line data catalog: II/246. Originally published in: 2003yCat.2246....0C. 2246: 0. Bibcode:2003yCat.2246....0C.
 5. Samus, N. N.; Durlevich, O. V.; и др. (2009). „VizieR online data catalog: General catalogue of variable stars (Samus+ 2007-2013)“. VizieR on-line data catalog: B/gcvs. Originally published in: 2009yCat....102025S. 1. Bibcode:2009yCat....102025S.
 6. Lurie, John C.; Henry, Todd J.; Jao, Wei-Chun; Quinn, Samuel N.; Winters, Jennifer G.; Ianna, Philip A.; Koerner, David W.; Riedel, Adric R.; Subasavage, John P. (2014). „The Solar neighborhood. XXXIV. A search for planets orbiting nearby M dwarfs using astrometry“. The Astronomical Journal. 148 (5): 91. arXiv:1407.4820. Bibcode:2014AJ....148...91L. doi:10.1088/0004-6256/148/5/91.
 7. Benedict, G. Fritz, и др. (1999). „Interferometric astrometry of Proxima Centauri and Barnard's Star using Hubble Space Telescope fine guidance sensor 3: detection limits for substellar companions“. The Astronomical Journal. 118 (2): 1086–1100. arXiv:astro-ph/9905318. Bibcode:1999astro.ph..5318B. doi:10.1086/300975.
 8. 8,0 8,1 8,2 Ségransan, D.; и др. (2003), „First radius measurements of very low mass stars with the VLTI“, Astronomy and Astrophysics, 397 (3): L5–L8, arXiv:astro-ph/0211647, Bibcode:2003A&A...397L...5S, doi:10.1051/0004-6361:20021714
 9. Demory, B.-O.; и др. (October 2009), „Mass-radius relation of low and very low-mass stars revisited with the VLTI“, Astronomy and Astrophysics, 505 (1): 205–215, arXiv:0906.0602, Bibcode:2009A&A...505..205D, doi:10.1051/0004-6361/200911976
 10. See Table 1, Doyle, J. G.; Butler, C. J. (1990). „Optical and infrared photometry of dwarf M and K stars“. Astronomy and Astrophysics. 235: 335–339. Bibcode:1990A&A...235..335D. and p. 57, Peebles, P. J. E. (1993). Principles of physical cosmology. Princeton, New Jersey: Princeton University Press. ISBN 0-691-01933-9.
 11. Benedict, G. F., McArthur, B., и др. (1998). „Photometry of Proxima Centauri and Barnard's Star using Hubble Space Telescope fine guidance sensor 3: a search for periodic variations“. The Astronomical Journal. 116 (1): 429–439. arXiv:astro-ph/9806276. Bibcode:1998AJ....116..429B. doi:10.1086/300420.
 12. Kervella, Pierre; Thevenin, Frederic (March 15, 2003). „A family portrait of the Alpha Centauri system: VLT interferometer studies the nearest stars“. ESO. Посетено на May 10, 2016.
 13. „SIMBAD query result: V* V645 Cen – Flare Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на August 11, 2008.—some of the data is located under "Measurements".
 14. Kervella, Pierre; Thevenin, Frederic (2003-03-15). „A Family Portrait of the Alpha Centauri System: VLT Interferometer Studies the Nearest Stars“. ESO. Архивирано од изворникот на 2008-06-16. Посетено на 2007-07-09.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)