Барнардова Ѕвезда

Од Википедија — слободната енциклопедија

Барнардова Ѕвезда е црвено џуџе со многу мала маса оддалечено околу 6 светлосни години од Земјата во соѕвездието Змијоносец. Таа е четврта најблиска ѕвезда до Сонцето (после трите ѕвезди во системот на Алфа Кентаур) и најблиска ѕвезда на северната небесна полутопка.[1]

Ѕвездата е наречена по американскиот астроном Едвард Емерсон Барнард.

Барнардовата џвезда, покажувајќи ја позицијата на секои 5 години во периодот 1985–2005 година

Планетарен систем[уреди | уреди извор]

Во ноември 2018 меѓународен тим од астрономи објави за детекцијата на кандидат за супер-Земја која орбитира релативно близу до Барнардовата Ѕвезда. Тимот беше предводен од Игнаси Рибас од Шпанија и нивната работа вклучуваше две децении на набљудување, при што нивните опсервации дадоа цврсти докази за постоење на планетата.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 26 June 2013. Посетено на 5 May 2013.
  2. „Super-Earth Orbiting Barnard's Star“. European Southern Observatory. 14 November 2018. Посетено на 14 November 2018.