NGC 6240

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6240 Во центарот на галаксијта NGC 6240 има три супермасивни црни дупки кои вртејќи се доближуваат се поблиску една накај друга
Во центарот на галаксијта NGC 6240 има три супермасивни црни дупки кои вртејќи се доближуваат се поблиску една накај друга
Соѕвездие Змијоносец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 52 м 58,8 с
Деклинација +2° 24' 11"
Положбен агол 20°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E?
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,1' x 1'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 12 јули 1871
Други ознаки IC 4625, UGC 10592, MCG 0-43-4, IRAS 16504+0228, CGCG 25-11, PRC D-28, VV 617

NGC 6240елиптична галаксија во соѕвездието Змијоносец, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6240 се споменува и како IC 4625, UGC 10592, MCG 0-43-4, IRAS 16504+0228, CGCG 25-11, PRC D-28, VV 617.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 12 јули 1871 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6240 е од видот E?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 m/лм2.[2] NGC 6240 има привидни димензии од 2,1' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 52 м 58,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +2° 24' 11".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 20°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6240 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 59186. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 247; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 389. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 155.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]