Прејди на содржината

NGC 4107

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4107

{{{опис}}}

Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 18°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,5'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 17 април 1863
Други ознаки NGC 4078, UGC 7066, MCG 2-31-23, CGCG 69-43

NGC 4107леќеста галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4107 се споменува и како NGC 4078, UGC 7066, MCG 2-31-23, CGCG 69-43.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 април 1863 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4107 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] NGC 4107 има привидни димензии од 1,3' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 18°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4107 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 38238. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 193; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 868. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1385.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Запис за NGC 4107 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]