NGC 5634

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5634
Збиено јато NGC 5634 сликано од вселенскиот телескоп Хабл
Збиено јато NGC 5634 сликано од вселенскиот телескоп Хабл
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 29 м 37,3 с
Деклинација -5° 58' 33""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид IV
Привиден сјај
(видлив)
9,5
Физички податоци
Привидни димензии 5,5' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 5 март 1785
Други ознаки GCL 28

NGC 5634збиено ѕвездено јато во соѕвездието Девица, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5634 се споменува и како GCL 28.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 март 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5634 е од видот IV.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,5 m.[2] NGC 5634 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 29 м 37,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -5° 58' 33"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5634 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 287; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4983. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1062.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]