Прејди на содржината

NGC 4422

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4422
Поглед кон NGC 4422
Поглед кон NGC 4422
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 14,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 1,3'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 25 април 1784
Други ознаки MCG -1-32-10, NPM1G -05.0447

NGC 4422елиптична галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4422 се споменува и како MCG -1-32-10, NPM1G -05.0447.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 25 април 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4422 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,4 m/лм2.[2] NGC 4422 има привидни димензии од 1,3' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0.

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4422 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 40813. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 283; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4947. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1066.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Запис за NGC 4422 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]