NGC 5018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 5018


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 13 м 0,9 с
Деклинација -19° 31' 10""
Положбен агол 112°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E3
Привиден сјај
(видлив)
10,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,7
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,4' x 2,6'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 8 април 1788
Други ознаки ESO 576-10, MCG -3-34-17, UGCA 335, IRAS 13103-1915

NGC 5018елиптична галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5018 се споменува и како ESO 576-10, MCG -3-34-17, UGCA 335, IRAS 13103-1915.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 8 април 1788 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5018 е од видот E3.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 5018 има привидни димензии од 3,4' х 2,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 13 м 0,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -19° 31' 10"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 112°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5018 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 45908. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 330; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6116. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 737.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]