NGC 3976

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 3976


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 53°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
11,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,3
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,8' x 1,2'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 13 април 1784
Други ознаки UGC 6906, MCG 1-31-1, CGCG 41-6, IRAS 11533+0701

NGC 3976 е спирална галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3976 се споменува и како UGC 6906, MCG 1-31-1, CGCG 41-6, IRAS 11533+0701.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 април 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3976 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 mag/arcmin2.[2] NGC 3976 има привидни димензии од 3,8' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 53°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3976 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 37483. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 192; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 279. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1611.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3976 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}


Надворешни врски[уреди | уреди извор]