NGC 4202

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4202
{{{опис}}}
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 127°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,7'
Историја
Откривач Дејвид Пек Тод
Откриена 6 февруари 1878
Други ознаки UGC 7337, MCG 0-31-46, CGCG 13-121, Todd 18

NGC 4202спирална галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4202 се споменува и како UGC 7337, MCG 0-31-46, CGCG 13-121, Todd 18.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 февруари 1878 година од страна на Дејвид Пек Тод, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 26 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4202 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] NGC 4202 има привидни димензии од 1,2' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 127°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4202 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 39495. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 238; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4940. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1401.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 4202 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Skiff, Brian, private communication of February 27, 1988. (93,36)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]