Прејди на содржината

NGC 4380

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4380
Поглед кон NGC 4380
Поглед кон NGC 4380
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 153°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sab
Привиден сјај
(видлив)
11,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,7
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,5' x 1,9'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 10 март 1826
Други ознаки UGC 7503, MCG 2-32-37, CGCG 70-61, VCC 792, IRAS 12228+1017

NGC 4380спирална галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4380 се споменува и како UGC 7503, MCG 2-32-37, CGCG 70-61, VCC 792, IRAS 12228+1017.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 март 1826 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4380 е од видот Sab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] NGC 4380 има привидни димензии од 3,5' х 1,9'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 153°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4380 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 40507. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 193; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 873. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1563.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Запис за NGC 4380 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]