NGC 4496B

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 4496B


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 102°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид IBm
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,5
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,6'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 23 февруари 1784
Други ознаки CGCG 42-144, KCPG 343B, VV 76, VCC 1376

NGC 4496Bгалаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4496B се споменува и како CGCG 42-144, KCPG 343B, VV 76, VCC 1376.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 февруари 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4496B е од видот IBm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 4496B има привидни димензии од 0,8' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 102°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4496B е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 41473. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 238; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 292. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1560.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 4496B на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Надворешни врски[уреди | уреди извор]