SN 1994D

Од Википедија — слободната енциклопедија
SN 1994D
Други ознакиSN 1994D, AAVSO 1229+08
Вид појаваСупернова Уреди на Википодатоците
Спектрална класаIa
Датум7 март 1994
СоѕвездиеДевица
Ректасцензија12ч 34,0м 02,45с
Декиланција+07° 42' 04,7"
ЕпохаB1950.0
Оддалеченост50 милиони сг [1]
Црв. помест.0,0036, 0,0001, −0,0001, 0,0021, 0,0023, 0,0022, 0,0008, 0,0005, 0,0013, 0,0017, 0,0004, 0,0024, 0,0011, 0,0012, 0,0002 Уреди на Википодатоците
Остаток?
ДомаќинNGC 4526
Предокбело џуџе
Боја (B-V)?
Забележителности?
Најголема привидна величина+15.2

1994Dсупернова од типот Ia во краината на галаксијата NGC 4526. Откриена е во 1994 г. од Р. Треферс, А. Филипенко, С. Ван Дајк и М. Ричмонд користејќи се со автоматизираниот 30-инчен (76,2 см) телескоп во Лојшнеровата опсерваторија во Лафајет, САД.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Supernova 1994D (ESO)
  2. Treffers, R. R.; Filippenko, A. V.; van Dyk, S. D.; Richmond, M. W.; и др. (1994). Green, D. W. E. (уред.). „Supernova 1994D in NGC 4526“. IAU Circ. 5946. Bibcode:1994IAUC.5946....2T.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]