NGC 4324

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4324
{{{опис}}}
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 53°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
11,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,5
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,9' x 1,2'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 4 март 1862
Други ознаки UGC 7451, MCG 1-32-32, CGCG 42-63, VCC 613, IRAS 12205+0531

NGC 4324леќеста галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4324 се споменува и како UGC 7451, MCG 1-32-32, CGCG 42-63, VCC 613, IRAS 12205+0531.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 март 1862 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4324 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] NGC 4324 има привидни димензии од 2,9' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 53°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4324 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 40179. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 238; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 288. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1560.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 4324 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]