NGC 5165

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5165


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 28 м 39,1 с
Деклинација +11° 23' 15""
Положбен агол 174°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 12,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,5'
Историја
Откривач Шербурн Весли Бернам
Откриена 5 мај 1883
Други ознаки MCG 2-34-16, CGCG 72-78, NPM1G +11.0349
NGC5165 - SDSS DR14
NGC5165 - SDSS DR14

NGC 5165леќеста галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5165 се споменува и како MCG 2-34-16, CGCG 72-78, NPM1G +11.0349.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 5 мај 1883 година од страна на Шербурн Весли Бернам, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 18,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5165 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,4 m/лм2.[2] NGC 5165 има привидни димензии од 0,8' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 28 м 39,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +11° 23' 15"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 174°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5165 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 47281. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 195; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 895. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1420.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]