Прејди на содржината

NGC 6541

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6541
{{{опис}}}
Соѕвездие Јужна Круна
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 8 м 2,2 с
Деклинација -43° 42' 40""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид III
Привиден сјај
(видлив)
6,3
Физички податоци
Привидни димензии 15' x ?'
Историја
Откривач Николо Качаторе
Откриена 19 март 1826
Други ознаки GCL 86, ESO 280-SC4

NGC 6541збиено ѕвездено јато во соѕвездието Јужна Круна, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6541 се споменува и како GCL 86, ESO 280-SC4.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 19 март 1826 година од страна на Николо Качаторе, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6541 е од видот III.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,3 m.[2] NGC 6541 има само една позната привидна димензија, која изнесува 15'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 8 м 2,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -43° 42' 40"".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6541 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 409; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7911. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]