Прејди на содржината

NGC 6726

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6726

{{{опис}}}

Соѕвездие Јужна Круна
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 1 м 39,2 с
Деклинација -36° 53' 29""
Податоци од набљудување
Вид на тело отсјајна маглина
Морфолошки вид RN
Физички податоци
Привидни димензии 9' x 7'
Историја
Откривач Јохан Фридрих Јулиус Шмит
Откриена 15 јуни 1861
Други ознаки ESO 396-N13, pair with N 6727

NGC 6726отсјајна маглина во соѕвездието Јужна Круна, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6726 се споменува и како ESO 396-N13, pair with N 6727.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 15 јуни 1861 година од страна на Јохан Фридрих Јулиус Шмит, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 6,2 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6726 е од видот RN.[1] NGC 6726 има привидни димензии од 9' х 7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 1 м 39,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -36° 53' 29"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6726 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 379; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7421. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]