Денеб Алгеди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Capricornus constellation map.png
Delta Capricorni
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Јарец
Ректасцензија 21ч 47м &1000000000000000300000003с
Деклинација −16° 07′ &1000000000000003800000038″
Привидна величина (V) 2.85
Карактеристики
Спектрален тип A7III
U−B боен показател 0.08
B−V боен показател 0.30
Променлив тип Delta Scuti
Eclipsing binary
Астрометрија
Радијална брзина (Rv) -0.2 км/с
Сопствено движење (μ) Рек.: 263.26 млс/г
Дек.: -296.23 млс/г
Паралакса (π) &1000000000000845800000084,58 ± &100000000000000880000000,88 млс
Оддалеченост ~39 сг
(~11 пс)
Апсолутна величина (MV) 2.49
Податоци
Маса 0.61-1.25 M
Полупречник 1.64 R
Сјајност 8.5 L
Температура 7,700 K
Ротација 87 km/s
Други ознаки
Deneb Algedi, Scheddi, 49 Capricorni, GJ 837, HR 8322, BD−16°5943, HD 207098, GCTP 5258.00, SAO 164644, FK5 819, HIP 107556, GC 30491, ADS 15314, CCDM 21470-1607
Наводи во бази
SIMBAD податоци

Денеб Алгеди или Делта Каприкорни (δ Cap / δ Capricorni), исто така наречена е и Шеди, е квартарен систем на ѕвезди од соѕвездието Јарец. Се наоѓа на 39 светлосни години од Земјата. Главната ѕвезда од системот е бело џуџе. Името ѝ доаѓа од арапското ذنب الجدي ðanab[u] al-jadiyy, што значи „опашката на козата“. Претставена е како опашка на небесната коза во вид на риба. Во астрологијата се смета дека носи и тага и среќа наизменично. Една е од петнаесетте фиксни ѕвезди кои се користеле во средновековната астрологија, и ја поврзувале со кабалистичкиот симбол Agrippa1531 caudaCapricorni.png. Бидејќи се наоѓа блиску до еклиптиката, Денеб Алгеди може да биде помрачена од Месечината, и (поретко) од другите планети.


Види исто така[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  •  * Batten, A. H., 1961, "The spectroscopic orbit of delta Capricorni (HD 207098)", Publ. Dominion Astrophys. Obs., 11, 395-403.
  •  Wright, Anne (2003). "The Fixed Stars: Deneb Algedi". Retrieved 28 јули, 2005.
  • Malasan, H. L. et al, 1989, "Delta Capricorni - an evolved binary or a main-sequence binary?", Astronomical Journal, vol. 97, pp. 499-504.