Прејди на содржината

Одаја (кинеско соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дворецот Одаја (房宿, пинјин: Fáng Xiù, се изговара Фанг су) ― едно од Дваесет и осумте дворци на кинеските соѕвездија. Тоа е една од источните дворци на Азурниот Змеј.

Астеризми

[уреди | уреди извор]
Македонско име Кинеско име Европско соѕвездие Број на ѕвезди Претставувајќи
Одаја Скорпија 4 Стомакот на Азурниот Змеј
Катанец 鉤鈐 Скорпија 4 Сместување во соба или клучевите од Одајата
Квака 鍵閉 Скорпија 1 Квака на вратата
Казна Скорпија/Вага 3 Имотот за помирување
Источна врата 東咸 Змијоносец 4 Источна порта од лукавото вознемирување
Западна врата 西咸 Скорпија/Вага 4 Западна порта од лукавото вознемирување
Сонце Вага 1 Службено време
Придружба 從官 Волк 2 Бајач или војска