Срце (кинеско соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дворец Срце (кинески: 心宿, пинјин: Xīn Xiù, се изговара Шин су; исто така нареченo 商宿; Shāng Xiù, Шанг су) ― една од Дваесет и осумте дворци на кинеските соѕвездија. Тоа е една од источните дворци на Азурниот змеј. Нејзината истакната фигура е ѕвездата Антарес.[1]

Астеризми[уреди | уреди извор]

Македонско име Кинеско име Европско соѕвездие Број на ѕвезди Претставувајќи
Срце Скорпија 3 Срцето на Азурниот змеј
Група војници 積卒 Волк 2 Војска

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Marshall, S. J. (2002). The Mandate of Heaven: Hidden History in the I Ching. Columbia University Press. стр. 178, 210. ISBN 978-0-231-12299-3.