Прејди на содржината

Шевролет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шевролет
ВидPublic
ДејностАвтомобилска индустрија
Основано3 ноември 1911
ОсновачЛуј Шевроле , и Вилијам Ц. Дуран
Седиште,
ПроизводиАвтомобили
СопственикЏенерал Моторс
Мреж. местоChevrolet.com

Шевролет (Chevrolet) е американска автомобилска марка на претпријатието Џенерал Моторс.

Основана е во 1911 година. Главното седиште на Шевролет е во градот Детроит, Мичиген. Освен автомобили со оваа марка се произведуваат и камиони. Шевролет е најраспространетата марка на Џенерал Моторс со над 20 различни модели.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]