Прејди на содржината

Арктур

Од Википедија — слободната енциклопедија

Арктур ​​е најсветлата ѕвезда во соѕвездието Воловар. Со привидна магнитуда од -0,04, таа е четврта најсветла ѕвезда на ноќното небо и најсветла на северната небесна хемисфера.[1] Арктур ​​е црвен џин кој се наоѓа на 36.7 светлосни години од Земјата[2], што го прави најблиску од ваков вид. Неговиот радиус е 25 R, масата е 1,08 M и возраста од 7,1 милијарди години.[3]

Споредба на големината помеѓу Сонцето, жолто џуџе од спектрален тип G2V[4] и Арктур, црвен џин од спектрален тип K1.5III.[5]

Името Арктур ​​потекнува од Античка Грција, а е латинизирано од Ἀρκτοῦρος (Arktouros), што значи „Чувар на Мечката“.[6] Ѕвездата ја има и ознаката на Баер, Алфа Бутис (Alpha Boötis).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ducati, J. R. (2002-01-01). „VizieR Online Data Catalog: Catalogue of Stellar Photometry in Johnson's 11-color system“. VizieR Online Data Catalog.
  2. van Leeuwen, F. (2007-11-01). „Validation of the new Hipparcos reduction“. Astronomy and Astrophysics. 474: 653–664. doi:10.1051/0004-6361:20078357. ISSN 0004-6361.
  3. Ramirez, I.; Prieto, C. Allende (2011-09-20). „Fundamental Parameters and Chemical Composition of Arcturus“. arXiv.org (англиски). Посетено на 2024-01-01.
  4. „Handbook of Space Astronomy and Astrophysics“. ads.harvard.edu. Посетено на 2024-01-01.
  5. Keenan, Philip C.; McNeil, Raymond C. (1989-10-01). „The Perkins Catalog of Revised MK Types for the Cooler Stars“. The Astrophysical Journal Supplement Series. 71: 245. doi:10.1086/191373. ISSN 0067-0049.
  6. „Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, Ἀρκτοῦρος“. www.perseus.tufts.edu. Посетено на 2024-01-01.