Северница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алфа Мала Мечка
PolarisB.jpg
Северница снимена со телескопот „Хабл“
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Мала Мечка
Ректасцензија 02ч 31м 48.7с
Деклинација +89° 15′ 51″
Прив. величина (V) 1.97
Особености
Спектрален тип F7 Ib-II SB
U−B Боен показател 0.38
B−V Боен показател 0.60
Променлив тип кефеида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-17 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 44.22 млс/г
Дек.: -11.74 млс/г
Паралакса (π)7.56 ± 0.48 млс
Оддалеченост430 ± 30 сг
(132 ± 8 пс)
Апсолутна величина (MV)-3.64
Податоци
Маса4.3 +1.1 за Pol B M
Полупречник30 R
Сјајност2200 L
Температура7200 K
Металичност112% solar[1]
Вртење~17 км/с
Старост? години
Други ознаки
Polaris, Cynosura, Alruccabah, Phoenice,

Lodestar, Pole Star, Tramontana, Angel Stern,

Navigatoria, Star of Arcady, Yilduz, Mismar,

Поля́рная звезда́ (Polyarnaya zvyezda), 1 Ursae Minoris, HR 424,

BD +88°8, HD 8890, SAO 308, FK5 907,

GC 2243, ADS 1477, CCDM 02319+8915, HIP 11767.

Северница (Алфа Мала Мечка; α UMi / α Ursae Minoris / Алфа Мала Мечка), позната е и како ѕвезда водилка, е најсјајната ѕвезда во соѕвездието Мала Мечка. Сместена е многу блиску до северниот небесен пол, и во моментов е поларна ѕвезда.

Северница е оддалечена околу 430 светлосни години од Земјата. Класифицирана е како α UMi A, F7 светлосен џин (II) или суперџин (Ib). Двете помали пратилки се: α UMi B, F3V ѕвезда која орбитира на растојание од 2400 AU, и α UMi Ab, ѕвезда џуџе која е многу блиску со полупречник на орбитата од 18,5 AU. Најновите истражувања покажуваат дека Северница може да е дел од отворена група ѕвезди од типот A и F.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cayrel de Strobel, G. (2001). „ Catalogue of [Fe/H] determinations for FGK stars: 2001 edition “. A&A. 373: 159–163. Укажано повеќе од еден |author= и |last= (help)
Претходник
Kochab & Pherkad
Поларна ѕвезда
500–3000
Наследник
Alrai