Фомалхаут b

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Дагон
Вонсончева планета Список на вонсончеви планети
Fomalhaut planet.jpg
Уметнички приказ на Дагон
Матична ѕвезда
Ѕвезда Фомалхаут
Соѕвездие Јужна Риба
Рекстацензија (α) 22ч 57м &1000000000000039100000039,1с
Деклинација (δ) −29° 37′ &1000000000000002000000020″
Привидна величина (mV) 1.16
Оддалеченост 25 ± 0.1 сг
(7.66 ± 0.04 пс)
Спектрален тип A3V
Орбитални елементи
Голема полуоска (a) ~115 ае
Занесување (e) ~0.11
Орбитален период (P) ~872 г
Наклон (i) ~66°
Физички особености
Маса (m) 0.054 – 3 MJ
Информации за откривањето
Време на откривање 13 ноември 2008
Откривач(и) Kalas et al.
Метод на откривање Непосредно сликање
Место на октривање Вселенски телескоп Хабл
Статус на откривање потврдено
Други ознаки
Во базите на податоци
Енциклопедија на вонсончеви планети врска
SIMBAD врска

Фомалхаут b или Дагонвонсончева планета оддалечена околу 25 светлосни години од нас, се наоѓа во соѕвездието Јужна Риба.[2] Планетата е откриена како орбитира околу главната ѕвезда Фомалхаут во 2008 година, на фотографија направена од телескопот „Хабл“.[3] Дагон и трите планети околу HR 8799, кои се откриени едно по друго, се првите вонсончеви планети чија орбита е потврдена преку фотографија.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. NAME Fomalhaut b -- Extra-solar Planet Candidate, entry, SIMBAD. Пристапено on-line на 6 декември, 2008.
  2. Seth Borenstein (14 ноември, 2008). „Слики направени врз 4 планети надвор од сончевиот систем (англиски). Associated Press преку Google. http://www.google.com/hostednews/ap/article/ALeqM5j-d-eUuP_D-HHprHT71tFY-FQcPgD94EJQKO0. посет. 14 ноември, 2008 г. 
  3. Калас, Пол; Graham, James R.; Chiang, Eugene; Fitzgerald, Michael P.; Clampin, Mark; Kite, Edwin S.; Stapelfeldt, Karl; Marois, Christian; Krist, John (13 декември 2008 г). Optical Images of an Exosolar Planet 25 Light-Years from Earth. „Наука“ (AAAS). doi:10.1126/science.1166609. http://arxiv.org/abs/0811.1994. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]