Денебола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Денебола
Leo constellation map.png
Денебола е лоцирана на левиот врв од оваа карта на соѕвездието Лав..
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Leo
Ректасцензија 11ч 49м &1000000000003577600000003,5776с[1]
Деклинација +14° 34′ &1000000000001941700000019,417″[1]
Привидна величина (V)2.14[1]
Особености
Спектрален типA3 V[1]
U−B боен показател+0.07[1]
B−V боен показател+0.09[1]
Променлив типδ Scuti type[2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.2[1] km/s
Сопствено движење (μ) RA: -499.02[1] mas/yr
Dec.: -113.78[1] mas/yr
Паралакса (π)90.16 ± 0.89[1] mas
Растојание36.2 ± 0.4 ly
(11.1 ± 0.1 pc)
Апсолутна величина (MV)1.91
Податоци
Маса1.75[3] M
Полупречник1.728[3] R
Површ. грав. (log g)4.0[4]
Сјајност15[3] L
Температура8,500[4] K
Металичност[Fe/H] = 0.00[3]
Вртење> 120 km/s[4]
Старост1–3.8 × 108[3] години
Други ознаки

Денебола (β Leo / β Leonis / Бета Леонис) е втора по сјајност ѕвезда во соѕвездието Лав. Оваа ѕвезда е A-класа, и се наоѓа на околу 36 светлосни години од Земјата. Светлината ѝ е околу дванаесет пати посилна од онаа на нашето сонце. Има магнитуда од 2,14. Денебола е променлива ѕвезда, што значи нејзината светлина варира многу малку во период од неколку часа.[2]

Денебола е плава ѕвезда во опашката на лавот. Во астролошката литература често се скратува името на оваа ѕвезда, но така доаѓа до забуна со ѕвездата Денеб.

Список[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 „SIMBAD query result: V* bet Leo -- Variable Star of delta Sct type“. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2007-06-18. 
  2. 2,0 2,1 Mkrtichian, D. E.; Yurkov, A. (5th-7th November 1997). „β Leo - Back to Delta Scuti Stars?“. Proceedings of the 20th Stellar Conference of the Czech and Slovak Astronomical Institutes. Brno, Czech Republic: Dordrecht, D. Reidel Publishing Co. стр. 172. ISBN 80-85882-08-6. конс. 2007-06-18. 
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Di Folco, E.; Thévenin, F.; Kervella, P.; Domiciano de Souza, A.; Coudé du Foresto, V.; Ségransan, D.; Morel, P.. VLTI near-IR interferometric observations of Vega-like stars. „Astronomy and Astrophysics“ том  426: 601–617. doi:10.1051/0004-6361:20047189. http://adsabs.harvard.edu/abs/1998RPPh...61...77K. посет. 18 јуни 2007 г. 
  4. 4,0 4,1 4,2 Acke, B.; Waelkens, C.. Chemical analysis of 24 dusty (pre-)main sequence stars (PDF). „Astronomy and Astrophysics“ том  427: 1009–1017. doi:10.1051/0004-6361:20041460. http://arxiv.org/pdf/astro-ph/0408221. посет. 4 февруари 2007 г. 
  5. „Denebola“. Alcyone. конс. 2006-08-10. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]