NGC 3981

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 3981


Соѕвездие Пехар
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 15°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
11
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,8
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 5,3' x 2,5'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 7 февруари 1785
Други ознаки ESO 572-20, MCG -3-31-1, UGCA 255, Arp 289, VV 8, IRAS 11535-1937

NGC 3981 е спирална галаксија во соѕвездието Пехар, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3981 се споменува и како ESO 572-20, MCG -3-31-1, UGCA 255, Arp 289, VV 8, IRAS 11535-1937.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 февруари 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3981 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 mag/arcmin2.[2] NGC 3981 има привидни димензии од 5,3' х 2,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 15°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3981 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 37496. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 327; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6097. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1030.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3981 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]