NGC 3520

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
NGC 3520


Соѕвездие Пехар
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 165°
Податоци од набљудување
Вид на објект елиптична галаксија
Морфолошки вид E1/P
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,9
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 1'
Историја
Откривач Френсис Ливенворт
Откриена 1886
Други ознаки ESO 570-4

NGC 3520 е елиптична галаксија во соѕвездието Пехар, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3520 се споменува и како ESO 570-4.

Откривање[edit | edit source]

Објектот е откриен на 1886 година од страна на Френсис Ливенворт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 26 cm.

Податоци[edit | edit source]

Податоци од набљудување[edit | edit source]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3520 е од видот E1/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 mag/arcmin2.[2] NGC 3520 има привидни димензии од 1,3' х 1'.[2]

Астрономски податоци[edit | edit source]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 165°.[2]

Други поделби[edit | edit source]

Проучување на NGC 3520 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 33648. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 326; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6080. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1012.

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

  1. Запис за NGC 3520 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[edit | edit source]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General Catalogue of Nonstellar

Astronomical Objects (RNGC)"". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[edit | edit source]