NGC 4038 (галактичка група)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Група NGC 4038
Податоци од набљудување (епоха J2000)
СоѕвездијаГавран и Пехар
Ректасцензија[1][2]
Деклинација[1][2]
Најсјаен членгалаксии Пипки
Бр. на галаксии13-27[1][2][3][4]
Други назнаки
LGG 263,[1] NOGG H 580,[2]
NOGG P1 596,[2] NOGG P2 603[2]
Antennae galaxies

Група NGC 4038група галаксии во соѕвездијата Гавран и Пехар. Може да содржи од 13 до 27 галаксии. Нејзини најпознати членови се парот заемоделувачки галаксии Пипки (NGC 4038/NGC4039).

Членови[уреди | уреди извор]

Во следнава табела се наведени галаксиите кои доследно се вбројуваат како членови на групата во Каталогот на блиски галаксии,[3] прегледот на Фук и др.,[4] каталогот LGG,[1] како и три списока на групи составени од примерочените Блиски оптички галаксии на Џуричин и др.[2]

Членови на групата NGC 4038
Име Тип[5] Рек. (J2000)[5] Дек. (J2000)[5] Црв. помест.
(км/с)[5]
Привидна
величина
[5]
Пипки (NGC 4038/NGC 4039) 12ч 01м &1000000000000053300000053,3с −18° 52′ &1000000000000003000000030″ 1705 ± 5 13,0
NGC 3956 SA(s)c 11ч 54м &1000000000000000700000000,7с −20° 34′ &1000000000000000200000002″ 1645 ± 5 13,1
NGC 3957 SA0 11ч 54м &1000000000000001500000001,5с −19° 34′ &1000000000000000800000008″ 1637 ± 19 13,1
NGC 3981 SAB(s)bc pec 11ч 56м &1000000000000007500000007,5с −19° 53′ &1000000000000004600000046″ 1723 ± 4 12,1
NGC 4024 SB0 11ч 58м &1000000000000031200000031,2с −18° 20′ &1000000000000004900000049″ 1694 ± 15 13,2
NGC 4027 SB(s)dm 11ч 59м &1000000000000030200000030,2с −19° 15′ &1000000000000005500000055″ 1671 ± 6 11,7
NGC 4033 E6 12ч 00м &1000000000000034700000034,7с −17° 50′ &1000000000000003300000033″ 1617 ± 20 13,2
NGC 4050 SB(r)ab 12ч 02м &1000000000000054000000054,0с −16° 22′ &1000000000000002500000025″ 1761 ± 8 13,1
PGC 37476 SB(rs)c 11ч 55м &1000000000000050600000050,6с −18° 11′ &1000000000000004700000047″ 1596 ± 8 14,0
PGC 38087 SB(s)cd 12ч 03м &1000000000000024400000024,4с −19° 31′ &1000000000000002100000021″ 1664 ± 7 15,0
UGCA 254 SAB(s)cd 11ч 54м &1000000000000049500000049,5с −16° 51′ &1000000000000005000000050″ 1813 ± 6 14,5
UGCA 257 SB(s)m 11ч 58м &1000000000000025400000025,4с −22° 26′ &1000000000000002400000024″ 1795 ± 5 13,6

Покрај ова, како членови на групата честопати (но недоследно) се наведуваат и PGC 37513, PGC 37565 и UGCA 270. Точениот број на припадници во групата е непознат.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Групата NGC 4038, заедно со други галаксии и галактички групи[4] се наоѓаат во рамките на Пехарниот Облак[6][7] кој е составница на суперјатото Девица.[6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • M96 — слична галактичка група

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 A. Garcia (1993). „General study of group membership. II - Determination of nearby groups“. Astronomy and Astrophysics Supplement. 100: 47–90. Bibcode:1993A&AS..100...47G.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 G. Giuricin; C. Marinoni; L. Ceriani; A. Pisani (2000). „Nearby Optical Galaxies: Selection of the Sample and Identification of Groups“. Astrophysical Journal. 543 (1): 178–194. arXiv:astro-ph/0001140. Bibcode:2000ApJ...543..178G. doi:10.1086/317070. S2CID 9618325.
  3. 3,0 3,1 R. B. Tully (1988). Nearby Galaxies Catalog. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 0-521-35299-1.
  4. 4,0 4,1 4,2 P. Fouque; E. Gourgoulhon; P. Chamaraux; G. Paturel (1992). „Groups of galaxies within 80 Mpc. II - The catalogue of groups and group members“. Astronomy and Astrophysics Supplement. 93: 211–233. Bibcode:1992A&AS...93..211F.
  5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 „NASA/IPAC Extragalactic Database“. Results for various galaxies. Посетено на 2006-10-31.
  6. 6,0 6,1 Tully, R. B. (June 1982). „The Local Supercluster“. The Astrophysical Journal (англиски). 257: 389–422. Bibcode:1982ApJ...257..389T. doi:10.1086/159999. ISSN 0004-637X.
  7. Read, A. M.; Ponman, T. J.; Wolstencroft, R. D. (1995-11-15). „The X-ray properties of the merging galaxy pair NGC 4038/9 – the Antennae“. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (англиски). 277 (2): 397–412. arXiv:astro-ph/9506047. Bibcode:1995MNRAS.277..397R. doi:10.1093/mnras/277.2.397. ISSN 0035-8711.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]