Прејди на содржината

M96 (галактичка група)

Од Википедија — слободната енциклопедија
M96
M95 (лево) и M96 (десно)
Податоци од набљудување (епоха J2000[1][2])
СоѕвездијаЛав[3][4]
Ректасцензија10ч 48м &1000000000000034700000034,7с [1]
Деклинација+12° 40′ &1000000000000001500000015″ [1]
Најсјаен членM96[3][4]
Бр. на галаксии8-24[3][4][5][6]
Оддалеченост
(содружна)
11,3 Мпс (37 Мсг) [1]
Други назнаки
група Лав I,[6] LGG 217,[3] NOGG H 507,[4]
NOGG P1 498,[4] NOGG P2 507[4]

M96 (група M96 или група Лав I) — галактичка група во соѕвездието Лав. Содржи помеѓу 8 и 24 галаксии, меѓу кои Месјеови објекти.[3][4][5][6] Го опфаќа и Лавовиот Прстен. Ова е една од бројните групи во суперјатото Девица (кое ги здружува Месната Група и јатото Девица).[7]

Во долуприкажаната табела се наведени галаксиите заведени како членови во Каталогот на блиски галаксии,[5] прегледот на Фок и др.,[6] каталогот „Лионска група на галаксии“ (LGG),[3] и трите списоци на групи составени од примерокот „Блиски оптички галаксии“ на Џуричин и др.[4]

Членови на групата M96
Име Тип[8][9] Рек. (J2000)[8][9] Дек. (J2000)[8][9] Црвено
помест.
(км/с)[8][9]
Привидна
величина
[8][9]
M95 SB(r)b 10ч 43м &1000000000000057700000057,7с +11° 42′ &1000000000000001400000014″ 778 ± 4 11,4
M96 SAB(rs)ab 10ч 46м &1000000000000045700000045,7с +11° 49′ &1000000000000001200000012″ 897 ± 4 10,1
M105 E1 10ч 47м &1000000000000049600000049,6с +12° 34′ &1000000000000005400000054″ 911 ± 2 10,2
NGC 3299 SAB(s)dm 10ч 36м &1000000000000023800000023,8с +12° 42′ &1000000000000002700000027″ 641 ± 6 13,3
NGC 3377 E5.5 10ч 47м &1000000000000042400000042,4с +13° 59′ &1000000000000000800000008″ 665 ± 2 11,2
NGC 3384 SB(s)0 10ч 48м &1000000000000016900000016,9с +12° 37′ &1000000000000004600000046″ 704 ± 2 10,9
NGC 3412 SB(s)0 10ч 50м &1000000000000053300000053,3с +13° 24′ &1000000000000004400000044″ 841 ± 2 11,5
NGC 3489 SAB(rs)0 11ч 00м &1000000000000018600000018,6с +13° 54′ &1000000000000000400000004″ 677 ± 2 11,1
Лавов Прстен H I-подрачје 10ч 48м &1000000000000019000000019,0с +12° 41′ &1000000000000002100000021″ 960 ± 80

Блиски групи

[уреди | уреди извор]
Групата M96 ги содржи и сјајните галаксии Месје 105 и Месје 95.[10]

Лавовата Тројка, која ги вклучува спиралните галаксии M65, M66 и NGC 3628,[3][4][5] е сместена физички блиску до групата M96.[11] Некои алгоритми за утврдување на припадноста ја сметаат Лавовата Тројка дел од групата M96.[4][6] Двете групи впрочем може да бидат посебни делови на многу поголема група.[11]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „MESSIER 096 GROUP“. NASA/IPAC Extragalactic Database. Посетено на 2 ноември 2015.
 2. „NAME M96 GROUP“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. Посетено на 24 октомври 2015. (англиски)
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 A. Garcia (1993). „General study of group membership. II - Determination of nearby groups“. Astronomy and Astrophysics Supplement. 100: 47–90. Bibcode:1993A&AS..100...47G.
 4. 4,00 4,01 4,02 4,03 4,04 4,05 4,06 4,07 4,08 4,09 G. Giuricin; C. Marinoni; L. Ceriani; A. Pisani (2000). „Nearby Optical Galaxies: Selection of the Sample and Identification of Groups“. Astrophysical Journal. 543 (1): 178–194. arXiv:astro-ph/0001140. Bibcode:2000ApJ...543..178G. doi:10.1086/317070.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 R. B. Tully (1988). Nearby Galaxies Catalog. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 0-521-35299-1.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 P. Fouque; E. Gourgoulhon; P. Chamaraux; G. Paturel (1992). „Groups of galaxies within 80 Mpc. II - The catalogue of groups and group members“. Astronomy and Astrophysics Supplement. 93: 211–233. Bibcode:1992A&AS...93..211F.
 7. R. B. Tully (1982). „The Local Supercluster“. Astrophysical Journal. 257: 389–422. Bibcode:1982ApJ...257..389T. doi:10.1086/159999.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 „NASA/IPAC Extragalactic Database“. Results for various galaxies. Посетено на 24 октомври 2006.
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 9,4 „SIMBAD“. Посетено на 24 октомври 2015.
 10. „A galactic maelstrom“. Посетено на 31 август 2015.
 11. 11,0 11,1 L. Ferrarese; H. C. Ford; J. Huchra; R. C. Kennicutt Jr.; J. R. Mould; S. Sakai; W. L. Freedman; P. B. Stetson; B. F. Madore; B. K. Gibson; J. A. Graham; S. M. Hughes; G. D. Illingworth; D. D. Kelson; L. Macri; K. Sebo; N. A. Silbermann (2000). „A Database of Cepheid Distance Moduli and Tip of the Red Giant Branch, Globular Cluster Luminosity Function, Planetary Nebula Luminosity Function, and Surface Brightness Fluctuation Data Useful for Distance Determinations“. Astrophysical Journal Supplement. 128 (2): 431–459. arXiv:astro-ph/9910501. Bibcode:2000ApJS..128..431F. doi:10.1086/313391.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001000000010ч &1000000000000004800000048м &1000000000000034700000034,7с, +&1000000000000001200000012° &1000000000000004000000040′ &1000000000000001500000015″