Прејди на содржината

NGC 4024

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4024
Слика од NGC 4024
Слика од NGC 4024
Соѕвездие Гавран
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 70°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E/SB0
Привиден сјај
(видлив)
11,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,7
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 1,6'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 7 февруари 1785
Други ознаки ESO 572-31, MCG -3-31-4

NGC 4024елиптична галаксија во соѕвездието Гавран, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4024 се споменува и како ESO 572-31, MCG -3-31-4.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 февруари 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4024 е од видот E/SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] NGC 4024 има привидни димензии од 1,9' х 1,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 70°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4024 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 37690. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 327; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6097. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1030.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 4024 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]