NGC 3957

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3957
NGC 3957
NGC 3957
Соѕвездие Пехар
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 173°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
11,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,7
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,9' x 0,7'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 7 февруари 1785
Други ознаки IC 2965, ESO 572-14, MCG -3-30-17, IRAS 11515-1917

NGC 3957леќеста галаксија во соѕвездието Пехар, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3957 се споменува и како IC 2965, ESO 572-14, MCG -3-30-17, IRAS 11515-1917.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 февруари 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3957 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 m/лм2.[2] NGC 3957 има привидни димензии од 2,9' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 173°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3957 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 37326. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 327; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6096. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1013.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3957 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]