NGC 4027

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4027
Поглед кон NGC 4027
Поглед кон NGC 4027
Соѕвездие Гавран
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 167°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBd
Привиден сјај
(видлив)
11,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,7
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,3' x 2,4'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 7 февруари 1785
Други ознаки ESO 572-37, MCG -3-31-8, UGCA 260, VV 66, Arp 22, 1SZ 109, 8ZW 158, IRAS 11569-1859

NGC 4027спирална галаксија во соѕвездието Гавран, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4027 се споменува и како ESO 572-37, MCG -3-31-8, UGCA 260, VV 66, Arp 22, 1SZ 109, 8ZW 158, IRAS 11569-1859.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 февруари 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4027 е од видот SBd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] NGC 4027 има привидни димензии од 3,3' х 2,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 167°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4027 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 37773. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 327; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6097. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1030.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 4027 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Надворешни врски[уреди | уреди извор]