NGC 5260

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5260

{{{опис}}}

Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 40 м 19,8 с
Деклинација -23° 51' 30""
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
12,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 1,4'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 6 април 1885
Други ознаки ESO 509-92, MCG -4-32-50, AM 1337-233, IRAS 13375-2336

NGC 5260спирална галаксија во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5260 се споменува и како ESO 509-92, MCG -4-32-50, AM 1337-233, IRAS 13375-2336.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 април 1885 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5260 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] NGC 5260 има привидни димензии од 1,6' х 1,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 40 м 19,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -23° 51' 30"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5260 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 48371. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 331; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6714. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 980.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]