Прејди на содржината

NGC 5450

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5450
Емисионата маглина NGC 5450
Емисионата маглина NGC 5450
Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 2 м 29 с
Деклинација +54° 16' 21"
Податоци од набљудување
Вид на тело дел од галаксија
Морфолошки вид GxyP
Физички податоци
Историја
Откривач Вилијам Парсонс
Откриена 27 април 1851
Други ознаки NGC 5447, part of M 101

NGC 5450дел од галаксија во соѕвездието Голема Мечка, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5450 се споменува и како NGC 5447, part of M 101.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 април 1851 година од страна на Вилијам Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5450 е од видот GxyP.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 2 м 29 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +54° 16' 21".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5450 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 49; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3852. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1409.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]