NGC 5381

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5381


Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 0 м 42 с
Деклинација -59° 33' 0""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II2p
Физички податоци
Привидни димензии 11' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 3 мај 1835
Други ознаки OCL 915, ESO 133-SC11

NGC 5381расеано ѕвездено јато во соѕвездието Кентаур, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5381 се споменува и како OCL 915, ESO 133-SC11.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 3 мај 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5381 е од видот II2p.[1] NGC 5381 има само една позната привидна димензија, која изнесува 11'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 0 м 42 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -59° 33' 0"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5381 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 430; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8677. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]