Прејди на содржината

NGC 5359

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5359

{{{опис}}}

Соѕвездие Шестар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 59 м 48 с
Деклинација -70° 24' 0"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Физички податоци
Привидни димензии 8' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 17 мај 1835
Други ознаки ESO 66-SC4

NGC 5359расеано ѕвездено јато во соѕвездието Шестар, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5359 се споменува и како ESO 66-SC4.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 17 мај 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5359 е од видот OCL.[1] NGC 5359 има само една позната привидна димензија, која изнесува 8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 59 м 48 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -70° 24' 0".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5359 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 452; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9248. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]