NGC 5034

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
NGC 5034


Соѕвездие Мала Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 h 12 m 19,2 s
Деклинација +70° 38' 59""
Положбен агол 15°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,7'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 7 април 1793
Алтернативни ознаки UGC 8295, MCG 12-13-1, CGCG 336-3, IRAS 13107+7054

NGC 5034 е спирална галаксија во соѕвездието Мала Мечка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5034 се споменува и како UGC 8295, MCG 12-13-1, CGCG 336-3, IRAS 13107+7054.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 април 1793 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5034 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 mag/arcmin2.[2] NGC 5034 има привидни димензии од 0,9' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 h 12 m 19,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +70° 38' 59"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 15°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5034 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 45859. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 26; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4404. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1341.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General

Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]