NGC 5253

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5253
Поглед на NGC 5253
Податоци од набљудување (епоха J2000)
СоѕвездиеКентаур
Ректасцензија13ч 39м &1000000000055963100000055,9631с[1]
Деклинација−31° 38′ &1000000000002438800000024,388″[1]
Црв. помест.407 ± 3 км/с[1]
Оддалеченост10,9 ± 0,6 мсг (3,33 ± 0,17 мпс)[2]
Привидна величина (V)10,9[1]
Особености
ТипIm pec[1]
Привидна големина (V)5′,0 × 1′,9[1]
Други ознаки
UGCA 369,[1] PGC 48334,[1] Haro 10[1]

NGC 5253спирална галаксија во соѕвездието Кентаур, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5253 се споменува и како ESO 445-4, MCG -5-32-60, UGCA 369, AM 1337-312, IRAS 13370-3123.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 15 март 1787 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5253 е од видот S/P.[3] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[4] NGC 5253 има привидни димензии од 5' х 1,9'.[4]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 39 м 55,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -31° 38' 30"".[5] Положбениот агол на објектот е во износ од 45°.[4]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5253 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 48334. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 370; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7266. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 89.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 „NASA/IPAC Extragalactic Database“. Results for NGC 5253. Посетено на 2006-11-10.
  2. Ferrarese, Laura; Ford, Holland C.; Huchra, John; Kennicutt, Robert C., Jr.; и др. (2000). „A Database of Cepheid Distance Moduli and Tip of the Red Giant Branch, Globular Cluster Luminosity Function, Planetary Nebula Luminosity Function, and Surface Brightness Fluctuation Data Useful for Distance Determinations“. The Astrophysical Journal Supplement Series. 128 (2): 431–459. arXiv:astro-ph/9910501. Bibcode:2000ApJS..128..431F. doi:10.1086/313391.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  3. Запис за NGC 5253 на НАСА (англиски)
  4. 4,0 4,1 4,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}
  5. NGC {{{n}}}, SIMBAD, Центар за астрономски податоци во Стразбур

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]