NGC 5284

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 5284


Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 h 47 m 6 s
Деклинација -59° 13' 39""
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10
Физички податоци
Привидни димензии 30' x 20'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 7 јуни 1837
Други ознаки ESO 133-?4

NGC 5284 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Кентаур, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5284 се споменува и како ESO 133-?4.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 јуни 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5284 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 10 mag.[2] NGC 5284 има привидни димензии од 30' х 20'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 h 47 m 6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -59° 13' 39"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5284 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 430; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8676. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General

Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]