NGC 5193

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5193 Поглед кон NGC 5193
Поглед кон NGC 5193
Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 31 м 53,5 с
Деклинација -33° 14' 5""
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
11,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,5
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 1,5'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 3 јуни 1836
Други ознаки ESO 383-15, MCG -5-32-37, AM 1328-325

NGC 5193елиптична галаксија во соѕвездието Кентаур, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5193 се споменува и како ESO 383-15, MCG -5-32-37, AM 1328-325.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 3 јуни 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5193 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] NGC 5193 има привидни димензии од 1,5' х 1,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 31 м 53,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -33° 14' 5"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5193 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 47582. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 370; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7269. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 80.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]