NGC 5466

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 5466
NGC 5466 Hubble WikiSky.jpg
NGC 5466 од вселенскиот телескоп „Хабл
Податоци од набљудување (епоха J2000)
КласаXII[1]
СоѕвездиеВоловар
Ректасцензија14ч 05м &1000000000000002728999927.29с[2]
Деклинација+28° 32′ &1000000000000000400000004.0″[2]
Оддалеченост51,9 исг (15,9 кпс)[3]
Привидна величина (V)10,5
Привидни димензии (V)11′
Физички особини
Маса1.79×105[4] M
VHB16,47
Металичност = –2,20[5] dex
Проценета старост13,57 мјг[5]
Други ознакиC 1403+287, GCl 27, GC 3776, h 1746, H 6.
Поврзано: Збиено јато, Список на збиени јата

NGC 5466збиено ѕвездено јато во соѕвездието Воловар, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5466 се споменува и како GCL 27.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 мај 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5466 е од видот XII.[6] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,2 mag.[7] NGC 5466 има само една позната привидна димензија, која изнесува 9'.[7]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 5 м 27,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +28° 32' 6"".[8]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5466 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 110; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2012. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 70.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Shapley, Harlow; Sawyer, Helen B. (August 1927), „A Classification of Globular Clusters“, Harvard College Observatory Bulletin (849): 11–14, Bibcode:1927BHarO.849...11S. 
  2. 2,0 2,1 Goldsbury, Ryan и др. (December 2010), „The ACS Survey of Galactic Globular Clusters. X. New Determinations of Centers for 65 Clusters“, The Astronomical Journal 140 (6): 1830–1837, Bibcode:2010AJ....140.1830G, arXiv:1008.2755, doi:10.1088/0004-6256/140/6/1830. 
  3. Paust, Nathaniel E. Q. и др. (February 2010), „The ACS Survey of Galactic Globular Clusters. VIII. Effects of Environment on Globular Cluster Global Mass Functions“, The Astronomical Journal 139 (2): 476–491, Bibcode:2010AJ....139..476P, doi:10.1088/0004-6256/139/2/476. 
  4. Boyles, J. и др. (November 2011), „Young Radio Pulsars in Galactic Globular Clusters“, The Astrophysical Journal 742 (1): 51, Bibcode:2011ApJ...742...51B, arXiv:1108.4402, doi:10.1088/0004-637X/742/1/51. 
  5. 5,0 5,1 Forbes, Duncan A.; Bridges, Terry (May 2010), „Accreted versus in situ Milky Way globular clusters“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society 404 (3): 1203–1214, Bibcode:2010MNRAS.404.1203F, arXiv:1001.4289, doi:10.1111/j.1365-2966.2010.16373.x. 
  6. Запис за NGC 5466 на НАСА (англиски)
  7. 7,0 7,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}
  8. NGC {{{n}}}, SIMBAD, Центар за астрономски податоци во Стразбур

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001400000014ч &1000000000000000500000005м &1000000000000273600000027,36с, +&1000000000000002800000028° &1000000000000003200000032′ &1000000000000004200000004,2″