Омега Кентаур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Омега Кентаур
{{{опис}}}
Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 26 м 47 с
Деклинација -47° 28' 51""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид VIII
Привиден сјај
(видлив)
5,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
6,1
Физички податоци
Привидни димензии 55' x ?'
Историја
Откривач Едмонд Халеј
Откриена 1677
Други ознаки GCL 24, ESO 270-SC11

Омега Кентаур (ω Cen) или NGC 5139, Колдвел 80збиено ѕвездено јато во соѕвездието Кентаур, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Телото претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како Omega Centauri и NGC 5139 се споменува и како Caldwell 80, GCL 24, ESO 270-SC11.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1677 година од страна на Едмонд Халеј, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Омега Кентаур е од видот VIII.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 5,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 6,1 m.[2] Омега Кентаур има само една позната привидна димензија, која изнесува 55'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 26 м 47 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -47° 28' 51"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Омега Кентауре вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 403; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8252.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]