NGC 1261

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1261


Соѕвездие Часовник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 12 m 15,3 s
Деклинација - 55° 12' 59"
Податоци од набљудување
Вид на објект збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид II
Привиден сјај
(видлив)
8,3
Физички податоци
Привидни димензии 6,8' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 28 септември 1826
Други ознаки GCL 5, ESO 155-SC11

NGC 1261 е збиено ѕвездено јато во соѕвездието Часовник, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1261 се споменува и како GCL 5, ESO 155-SC11.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 септември 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 9 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1261 е од видот II.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,3 mag.[2] NGC 1261 има само една позната привидна димензија, која изнесува 6,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 12 m 15,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 55° 12' 59".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1261 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 419; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8495.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]