47 Тукан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
47 Тукан
{{{опис}}}
Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 24 м 5,2 с
Деклинација - 72° 4' 49"
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид III
Привиден сјај
(видлив)
4
Физички податоци
Привидни димензии 50' х ?'
Историја
Откривач Никола Луј де Лакај
Откриена 1751
Други ознаки GCL 1, ESO 50-SC9, 47 Tuc

47 Тукан (лат. 47 Tucanae, 47 Tuc) или NGC 104збиено ѕвездено јато во соѕвездието Тукан, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Телото претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како 47 Тукан и NGC 104 се споменува и како Кси Тукан, Колдвел 106, GCL 1, ESO 50-SC9, 47 Tuc, ξ Tuc, Caldwell 106. .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1751 година од страна на Никола Луј де Лакај, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 0,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, 47 Тукан е од видот III.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 4 m.[2] 47 Тукан има само една позната привидна димензија од 50'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 24 м 5,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 72° 4' 49".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на 47 Тукан е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 440; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9137.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]