NGC 6231

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6231
{{{опис}}}
Соѕвездие Скорпија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 54 м 9,8 с
Деклинација -41° 49' 30""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I3p
Привиден сјај
(видлив)
2,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
2,8
Физички податоци
Привидни димензии 14' x ?'
Историја
Откривач Џовани Батиста Ходиерна
Откриена 1654
Други ознаки OCL 997, ESO 332-SC6

NGC 6231расеано ѕвездено јато во соѕвездието Скорпија, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6231 се споменува и како OCL 997, ESO 332-SC6.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено во 1654 година од страна на Џовани Батиста Ходиерна, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6231 е од видот I3p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 2,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 2,8 m.[2] NGC 6231 има само една позната привидна димензија, која изнесува 14'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 54 м 9,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -41° 49' 30"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6231 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 407; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7876. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]