NGC 5694

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
NGC 5694


Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 h 39 m 36,5 s
Деклинација -26° 32' 16""
Податоци од набљудување
Вид на објект збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид VII
Привиден сјај
(видлив)
10,2
Физички податоци
Привидни димензии 4,3' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 22 мај 1784
Алтернативни ознаки GCL 29, ESO 512-SC10

NGC 5694 е збиено ѕвездено јато во соѕвездието Водна Змија, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5694 се споменува и како GCL 29, ESO 512-SC10.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 мај 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5694 е од видот VII.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,2 mag.[2] NGC 5694 има само една позната привидна димензија, која изнесува 4,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 h 39 m 36,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -26° 32' 16"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5694 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 332; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6754. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1362.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]