NGC 300

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 300


Соѕвездие Вајар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 54 m 53,3 s
Деклинација - 37° 41' 3"
Положбен агол 111°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид Scd
Привиден сјај
(видлив)
8,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
8,7
Површински сјај 14,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 19' х 12,9'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 5 август 1826
Алтернативни ознаки ESO 295-20, MCG -6-3-5, AM 0052-375, IRAS 00528-3758

NGC 300 е спирална галаксија во соѕвездието Вајар, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 300 се споменува и како ESO 295-20, MCG -6-3-5, AM 0052-375, IRAS 00528-3758 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 август 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 9 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 300 е од видот Scd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,1 mag, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 8,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,3 mag/arcmin2.[2] NGC 300 има привидни димензии од 19' х 12,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 54 m 53,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 37° 41' 3".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 111°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 300 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 3238. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 351; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7533.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]