NGC 1097

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
NGC 1097


Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 h 46 m 19,5 s
Деклинација - 30° 16' 32"
Положбен агол 130°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
9,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,2
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 9,4' x 6,6'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 9 октомври 1790
Алтернативни ознаки ESO 416-20, MCG -5-7-24, UGCA 41, IRAS 02441-3029, Arp 77, AM 0244-302

NGC 1097 е спирална галаксија во соѕвездието Печка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1097 се споменува и како ESO 416-20, MCG -5-7-24, UGCA 41, IRAS 02441-3029, Arp 77, AM 0244-302.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 октомври 1790 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1097 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 mag/arcmin2.[2] NGC 1097 има привидни димензии од 9,4' х 6,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 h 46 m 19,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 30° 16' 32".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 130°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1097 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 10488. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 354; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7011. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 28.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]